Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-10-2021 14:39   Güncelleme : 26-10-2021 14:39

150 YILLIK ”ÇUKURÖREN BİBERİNİ TANITIM ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

150 YILLIK ''ÇUKURÖREN BİBERİNİ TANITIM ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

150 YILLIK ”ÇUKURÖREN BİBERİNİ TANITIM ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

İl Müdürlüğümüz ile Çukurören Köy Muhtarlığı işbirliğinde Birinci ”Çukurören Biberini Tanıtım Şenliği” düzenlendi. 

 

Programa Sayın Valimiz Dr. Kemal KIZILKAYA ve Sayın Milletvelilimiz Selim YAĞCI, İl Jandarma Komutanı Albay Muzaffer SANDAL, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul NAMAL, AK Parti İl Başkanı Serkan YILDIRIM, İl Müdürümüz Necmettin YOLDAŞ, İl Genel Meclisi Başkanı Osman YILMAZ ve üyeleri ile Ziraat Odası Başkanı Ahmet SEVİNEN katıldı.

  Sayın Valimiz Dr. Kemal KIZILKAYA, Çukurören Köyünde düzenlenen etkinlikte, 150 yıllık ata tohumuyla üretilen kırmızı biberin Türkiye’ye ve dünyaya tanıtılmaya hazır beklediğini dile getirdi. 

 

Sayın Valimiz KIZILKAYA, Çukurören biberinin coğrafi işaretinin alındığını, markalaştırmaya ve pazara sunulmaya hazır hale geldiğini ifade etti.

Üretimi destekleme adına çiftçilere müjde veren Sayın Valimiz Dr. KIZILKAYA, ”Gübre kullanımında toprak analizi çok önemli olduğunu vurgulayarak. İl genelinde tüm ilçelerde 8 bin çiftçinin toprak analizinin yüzde 50 destekli olarak analiz ettirip, bilinçli üretim yapması konusunda öncü olmak istiyoruz dedi. Analizi yapılacak toprak numuneleri Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz aracılığı ile Bursa’da  analiz ettirip gübreleme takvimleri oluşturularak  çiftçilerimizin bilinçli tarım yapmasına katkı sağlanacaktır.” dedi. Sayın Milletvekilimiz Selim YAĞCI da Bilecik’in toprak yapısı ve iklim özellikleriyle önemli topraklara sahip olduğunu belirterek, ”Bu özelliklerin olması ilimizde kaliteli ve verimli  ürünlerin yetişmesine vesile oluyor. Coğrafi işareti alınan kırımızı biberi ‘Bir yiyen, bir yemeyen’ pişman. Devir markalaşma ve kendini fark ettirme devri. Ulusal düzeyde biberimizin pazarlamasını yaparak, hem köyümüzün hem ilimizin hem de biberimizin reklamını yapmış oluruz.” ifadesinde bulundu. 

 

İl Müdürümüz Necmettin YOLDAŞ da ” Müdürlüğümüz çalışmaları sonucunda Çukurören Biberi 2021 yılı  iyi tarım uygulamaları kapsamına alınmıştır.  İlimizde iyi tarımın yaygınlaştırılması adına  yapılan bu çalışmayla Çukurören biberinin tanıtımının yapılması amaçlanmaktadır. İlimiz, tarımsal üretim deseniyle geniş bir yelpazeye sahip,  yüzyıllık ata tohumlarıyla üretim yapan, önemli bir tarım kenti olma yolundadır.” diye konuştu.

 

 

Köy Muhtarı Muhittin DÜNDAR ise programa katılan tüm misafirlerimize hoş geldiniz diyerek 150 yıldır genetiği değiştirilmeyen tohumla kırmızı biber üretimini yaptıklarını anlattı. 

 

Ertuğrul Gazi Söğüt Zeybek ekibinin halk oyunları gösterisinin ardından Sayın Valimiz KIZILKAYA ve Sayın Milletvekili YAĞCI, Müdürlüğümüz tarafından düznlenen ”İyi Tarım Uygulama” eğitimi sertifikalarını çiftçilerimize verdi. 

 

Program katılımcıların her evin balkonu ve çatısı ile bahçe duvarlarına kurutulmak üzere asılmış kırmızı biberlerin, köy halkı tarafından da ”Biber Sokak” olarak adlandırılan sokağı gezmesiyle sona erdi.