Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-11-2021 17:08   Güncelleme : 01-11-2021 17:08

4 GÜN SÜREN GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TAMAMLANDI

4 GÜN SÜREN GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TAMAMLANDI

4 GÜN SÜREN GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TAMAMLANDI

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin talimatı ile 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen “Gıda Denetim Seferberliği” kapsamın da  Bilecik ilimiz genelinde de denetimler  yapılmıştır..

Denetimlerde; İlimizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi ve farkındalığı artırmak amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda ilk olarak gıda üretimi yapan işyerleri denetlenmiş. Dört gün süren denetimlerde her gün farklı sektör  grubu denetlenmiştir.. “Gıda üretimi yapan işyerleri,  kasap ve şarküteri ile bakkal,  aktarlar, market, büfe vb. satış yerleri , lokanta, restoran, dönerci, fast-food vb. toplu tüketim yerleri gibi halkın en çok tükettiği ürünler ve ürün gruplarının denetimleri yapılmış olup denetim seferberliği süresince 54 Üretim yeri,     97 Satış yeri ve 49 Toplu Tüketim yeri olmak üzere toplam  200 denetim gerçekleştirilmiştir..

Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin YOLDAŞ ”Sayın Valimizin talimatları  doğrultusunda 22,23,24 Ekim günlerinde Yemek Üretim Yerleri ve Öğrenci Yurtları yemekhaneleri başta olmak üzere toplu tüketim yerleri denetlenmiştir ve denetimler sonucu alınan numuneler ilgili laboratuvara gönderilmiş, akabinde Sayın bakanımızın talimatları doğrultusunda 25-28 Ekim tarihleri arasında 4 gün denetim seferberliği kapsamında denetimler sürdürülmüştür. ”