Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 07:36   Güncelleme : 01-06-2021 07:36

ATIL TARIM ARAZİLERİNİ DEĞERLENDİRMEK İÇİN YONCA TOHUMU DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

​ Atıl ve nadasa bırakılan tarım arazilerini yem bitkileri ekilişi ile değerlendirerek ekonomiye kazandırmak adına gerçekleştirdiğimiz Çayır Mera Islah ve Amenajman Projesi kapsamında Bakanlığımızın sağlamış olduğu destek ve Sayın Valimiz Bilal ŞENTÜRK himayelerinde 40 ton Sertifikalı Yonca Tohumu Dağıtığımı gerçekleştirildi

ATIL TARIM ARAZİLERİNİ DEĞERLENDİRMEK İÇİN YONCA TOHUMU DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Atıl ve nadasa bırakılan tarım arazilerini yem bitkileri ekilişi ile değerlendirerek ekonomiye kazandırmak adına gerçekleştirdiğimiz Çayır Mera Islah ve Amenajman Projesi kapsamında Bakanlığımızın sağlamış olduğu destek ve Sayın Valimiz Bilal ŞENTÜRK himayelerinde 40 ton Sertifikalı Yonca Tohumu Dağıtığımı gerçekleştirildi.

Söğüt İlçemizde Ertuğrul Gazi Türbesi önünde gerçekleşen Dağıtım Törenine Sayın Valimiz Bilal ŞENTÜRK, Söğüt Kaymakamı Ömer Faruk TUNCER, İl Müdürümüz Necmettin YOLDAŞ, Siyasi Parti Temsilcileri ile Encümenler ve Ziraat Odası Başkanı Ahmet SEVİNEN ve üreticilerimiz katıldı.

Sayın Valimiz Bilal ŞENTÜRK’ ün açılış konuşmalarını yaptığı programda şunları söyledi;

” Bugün atamız Ertuğrul Gazinin Maneviyatlarının önünde gerçekleştirdiğimiz bu ikinci Dağıtım törenimiz oluyor. İlkinde yine Tarım Teşkilatımızın bir projesi olan Ceviz Fidanlarını üreticilerimize teslim etmiştik.

Bugün ise Atıl ve nadasa bırakılan tarım arazilerini yem bitkileri ekilişi ile değerlendirerek ekonomiye kazandırmak adına gerçekleştirdiğimiz Sertifikalı Yonca Tohumumu dağıtım projesi için buradayız.

Meraların korunarak sürdürülebilirliğini sağlamayı hedefliyoruz.

Atıl ve nadasa bırakılan tarım arazilerini yem bitkileri ekilişi ile değerlendirerek, ekonomiye kazandırmak istiyoruz.

 Hayvancılıkta devamlılık arz eden maksimum oranda kaliteli kaba yem üretimine vesile olarak ülke nüfusunun dengeli beslenmesi için gerekli olan kaliteli hayvansal ürünün elde edilmesine katkı sağlayacağız.

Bölgede tarım ve hayvancılıkta yüksek verim alınması bakımından önemli adımlar atılıyor. Üretimin ve gelir artırıcı çabaların her zaman yanında olacağız. Meralarda ıslahların yapılması hayvancılıktan yeterli verim alınması açısından yararlı olacaktır.” dedi. 

Sonuç olarak Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyor, üreticilerimize hayırlı olması temennisinde bulunuyorum”dedi.

 

İl Müdürümüz Necmettin YOLDAŞ ise konuşmalarında şunları söyledi;

“Çayır Mera Islah ve Amenajman Projesi adıyla yürtüütüğümüz Projemizin Amacı; Ülkemiz geneli ve  İlimiz özelinde  hayvancılıkta ihtiyaç duyulan   kaliteli kaba yem üretiminin arttırılması ve yem maliyetlerinin düşürülmesi, dolayısıyla hayvancılığın geliştirilerek sürdürülbilir bir geçim kaynağı haline getirilmesi ile doğrudan ilişkilidir.

Bu bağlamda bu projenin amacı, hayvancılıkta İhtiyaç duyulan kaliteli kaba yem ihtiyacının çiftçi eliyle öz kaynaklardan üretilmesini sağlayarak yem maliyetlerini düşürmek ve bunun yanısıra meralar üzerindeki otlatma baskısını azaltarak çayır ve meralardaki ot verimini arttırmak, bitki vejetasyonu toprak ve diğer doğal kaynakların korunmasını ve geliştirilmesini sağlamak,  tarım arazileri içindeki yem bitkileri ekim alanlarının ve üretim miktarlarının arttırılmasını sağlamak için fiziki ve teknik alt yapı çalışmalarının geliştirmek, atıl ve nadasa bırakılan tarım arazilerini yem bitkileri ekilişi ile değerlendirerek ekonomiye kazandırmak ve  bütün bunların sonucunda hayvancılıkta  devamlılık arz eden maksimum oranda kaliteli kaba yem üretimine vesile olarak ülke nüfusunun dengeli beslenmesi için gerekli olan kaliteli hayvansal ürünün elde edilmesine katkı yapmaktır.

İlimiz genelinde Proje kapsamında  ,  Bilecik İl Merkezi ve İlçelerine bağlı 146 Köyde üretim yapan  615 çiftçiye  piyasa fiyatının %30’u oranında indirimli ve Bakanlığımızdan sağlanan 300 Bin TL bütçe ile  %40 oranında hibeli olarak  temin edilen ”40 ton Sertifikalı Yonca Tohumu” dağıtılmış ve  bu üretici kitlesi eliyle   8000 dekarlık arazide  yeni  yonca alanları  oluşturularak İlmizde yonca ekiliş alanlarının %300 , yem bitkisi ekiliş alanlarının ise %25 oranında arttıtılması hedefllenmektedir.

 

Gerçekleştdirdiiimz diğer projelerde olduğu gibi Bu Projede de desteklerini bizden esirgemeyen Sayın Valimize Teşekkürlerimi belirtirken, Üreticilerimize ve İlimize hayırlı olsun tememnisinde bulunyorum  ” dedi

 

Program Yonca Tohumlarının Çiftçilerimize teslim edilmesi ile son buldu.

 

.