Spor
Giriş Tarihi : 01-05-2022 12:43   Güncelleme : 01-05-2022 12:43

BİLECİK GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ “EURODESK TEMAS NOKTASI “

BİLECİK GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ “EURODESK TEMAS NOKTASI “

BİLECİK GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ “EURODESK TEMAS NOKTASI “

Bilecik Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü  tarafından “Eurodesk Temas Noktası” olmak için Avrupa Birliği Başkanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı’na (Türkiye Ulusal Ajansı) yapılan başvurunun kabul edilmesiyle birlikte Bilecik Gençlik Merkezi, Türkiye genelindeki 106 temas noktasından biri olmaya hak kazandı.
Bilecik’te akreditasyon kabulü alan tek kuruluş olan Gençlik Merkezi, Avrupa Bilgi Ağı olan Eurodesk ile gençler için eğitim, gençlik alanlarındaki Avrupa fırsatları ve gençlerin Avrupa faaliyetlerine katılımı hakkında bilgi sağlayan bir temas noktası olarak hizmet sağlayacaktır.
 6 – 9 Nisan tarihleri arasında Avrupa Birliği Başkanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı  (Türkiye Ulusal Ajansı) tarafından Ankara’da düzenlenen Eurodesk Bilgilendirme Toplantısına katılan Eurodesk İrtibat Kişisi Can OKU, sözleşmenin imzalanmasıyla birlikte bilgilendirme toplantılarına başlayacaklarını belirterek 18 – 30 yaş aralığındaki gençlerimizin Bilecik Gençlik Merkezi’nde açılacak Temas Noktasını ziyaret ederek bilgi alabileceklerini belirtti.
            Bilecik Gençlik ve Spor İl Müdürü Yasin ÖZDEMİR,  Eurodesk Temas Noktası olarak düzenleyecekleri konferanslar, seminerler ve diğer etkinliklerle  gençlere Avrupa fırsatları hakkında bilgi vereceklerini belirterek, ilimiz gençlerinin bilecik@eurodesk.eu elektronik posta adresinden sorularını iletebileceklerini söyledi.
 
EURODESK NEDİR ?
Eurodesk, gençler için eğitim ve gençlik alanlarındaki Avrupa fırsatları ve gençlerin Avrupa faaliyetlerine katılımı hakkında bilgi sağlayan Avrupa Bilgi Aktarım Ağı’dır.
Temel görevi, gençleri, yararlanabilecekleri Avrupa fırsatlarından haberdar etmek, onlardan gelen sorulara cevap verme hizmeti sunmak olan Eurodesk Türkiye Birimi, 2008 yılından beri AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) bünyesinde faaliyet göstermektedir.
Başkanlığımız tarafından 2010 yılı başından itibaren Eurodesk Temas Noktası olarak seçilen kurum ve kuruluşlarla Eurodesk Türkiye Ağı oluşturulmuştur. Eurodesk Türkiye Ağı aşağıda belirtilen hizmetleri sunmaktadır:
 
Ücretsiz soru yanıtlama hizmeti (e-posta ile, faks ile, telefonla, ziyaretle),
Soru sahiplerine öneri ve yardım hizmetleri,
Fonlarla ilgili Avrupa bilgisine internet erişimi sağlanması,
Konferanslar, seminerler ve diğer etkinliklerin düzenlenmesi,
Kaynak materyallerin basılması ve dağıtılması,
Gençlik Programı ile ilgili bilgilerin yaygınlaştırılması,
Eğitimler düzenlenmesi ve destek hizmetleri.