Eğitim
Giriş Tarihi : 15-06-2021 02:48   Güncelleme : 15-06-2021 02:48

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi: Arkeoloji Bölümümüz Yeni Bir “Tarih” Arayacak

Bahçelievler ve Küllüoba kazıları ile Bilecik’in ve Eskişehir’in uzak tarihine dair önemli bulguları ortaya çıkartan Arkeoloji Bölümümüz, 3 Haziran 2021 tarih ve 4065 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yeni kazı çalışmasına başlayacak

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi: Arkeoloji Bölümümüz Yeni Bir “Tarih” Arayacak

Bahçelievler ve Küllüoba kazıları ile Bilecik’in ve Eskişehir’in uzak tarihine dair önemli bulguları ortaya çıkartan Arkeoloji Bölümümüz, 3 Haziran 2021 tarih ve 4065 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yeni kazı çalışmasına başlayacak. Kütahya ili Tavşanlı Höyük’te başlayacak olan kazı çalışmalarında yeni tarihsel bulgular ile kültürel mirasımız aranacak.

Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Erkan Fidan açıklanan kazı onayından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Doç. Dr. Fidan, “Bahçelievler ve Küllüoba kazılarında ortaya çıkan dokümanlar ilimiz ve bölgemizin tarihini bilinenden daha eskiye götürmüştü. Şimdi bölgesel tarihimiz açısından önemli Tavşanlı Höyük kazılarına başlayacak olmanın heyecanı içerisindeyiz. Batı Anadolu’nun en büyük Tunç Çağı höyüklerinden olan Tavşanlı Höyük’ teki kazıların uzun yıllar devam etmesini öngörüyoruz.  Kültür Bakanlığı ve Üniversitemiz ortaklığında yapılacak olan kazı çalışmalarında da önemli tarihsel bulgulara ulaşmayı amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.