Eğitim
Giriş Tarihi : 18-06-2021 17:17   Güncelleme : 18-06-2021 17:17

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi: “İtalyan Osmanlı Konuşmaları” Konferansı Düzenlendi

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Doç

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi: “İtalyan Osmanlı Konuşmaları” Konferansı Düzenlendi

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Parisa Göker, İtalyan Dostluk Derneği (CASA ITALIA) tarafından düzenlenen İtalyan Yarımadası ile Osmanlı İmparatorluğu Arasındaki İlişkiler Üzerine Toplantılar Dizisi’nin 16 Haziran 2021 Çarşamba günü yapılan oturumunda söz aldı.

Doç. Dr. Göker İtalyan Büyükelçiliği Kültür Ofisi Ankara, Dipartimento di Civilta’ Antiche e Moderna (DICAM) Universita’ degli Studi di Messina ve Levantine Heritage Foundation destekleri ile organize edilen konferansta “Geç Osmanlı Dönemi Saray Bahçelerinde Batı Etkisi” (Western Influence in the Palace Gardens of Late Ottoman Era) konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Moderatörlüğünü Hacettepe Üniversitesi’nden Dr. Consuelo Emilj Malara’nın yaptığı konferans 16 Haziran 2021 Çarşamba Günü İtalya yerel saati ile 17:30; Türkiye saati ile 18:30’da Zoom üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleşti. Doç. Dr. Parisa Göker “Geç Osmanlı Dönemi Saray Bahçelerinde Batı Etkisi” konuşması kapsamında tarihi saray bahçelerinin önemi, 19. Yüzyıl saray bahçelerinde Rönesans ve Barok sanatının etkisi ve izlerini gerek yapısal ve bitkisel materyal kullanımı gerekse mekânsal organizasyon ve düzenleme ilkeleri açısından değerlendirdiği örnekleri sundu.