Eğitim
Giriş Tarihi : 08-03-2021 09:16   Güncelleme : 08-03-2021 09:16

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi: Rektörümüz Beydemir Söğüt Şenlikleri’ne Katıldı

Rektörümüz Prof

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi: Rektörümüz Beydemir Söğüt Şenlikleri’ne Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Şükrü Beydemir, 11-12 Eylül 2020 tarihlerinde düzenlenen 739. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenliklerine katıldı. 

 

Bilecik Valisi Sayın Bilal Şentürk başkanlığında gerçekleşen şenliklerde Rektörümüz Beydemir’e Rektör Danışmanımız Öğr. Gör. Özgür Özcan ve Söğüt MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Zeytin eşlik etti.

 

“739. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri”, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Bilecik Valisi Şentürk, AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, Söğüt Kaymakamı Ömer Faruk Tuncer, Belediye Başkanı İsmet Sever ve sınırlı sayıda davetli ilk olarak Ertuğrul Gazi Türbesini ziyaret ederek, alp kıyafetli askerler tarafından gerçekleştirilen saygı nöbeti değişimini izledi.

 

Kur’an-ı Kerim okunmasıyla devam eden etkinlikte, Konya’dan gönderilen Sultan Alaaddin Keykubad’ın temsili Beylik Beratı ile Bilecik Doğa Sporları Kulübü Derneği (BİDOS) ekibi de Vali Şentürk’e Kayı Boyu sancağını ve Domaniç toprağı teslim edildi. Türk Büyükleri Anıtı’na Vali Şentürk’ün çelenk sunması ve saygı duruşu ile İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, tören alanında kılınan cuma namazı sonrasında şenliklerin ilk gün etkinlikleri sona erdi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’inde katılımıyla ”Kuyulu Mescid Çevre Düzenlemesi Açılış Töreni” ile başlayan şenliklerin ikinci gününde, Ertuğrul Gazi Türbesine Hükümet Konağı önünde mehteran eşliğinde Ertuğrul Gazi Türbesi’ne yürüyüşle devam etti. 

 

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin türbesinde nöbet tutan alp kıyafetli askerlerin “saygı nöbeti” değişiminin ardından Kur’an-ı Kerim okundu ve İl Müftüsü Ali Erhun tarafından yapılan duanın ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Vali Şentürk ve Rektörümüz Beydemir ile beraberindekiler, Türk Büyükleri Anıtı’nda saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşını okudu. Türk Büyükleri Anıtı önünde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Vali Şentürk ve Belediye Başkanı Sever’in günün anlam ve önemini belirten konuşmaları ile Küre Mehteran takımının gösterisiyle devam eden etkinlikler, Ertuğrul Gazi Camii ve Darû-l Kurranın temel atma töreni ile bu yıl ki şenlikler sona erdi.

 

Rektörümüz Beydemir, şenliklerin ardından Söğüt MYO’da bir takım incelemelerde bulunarak, yürütülen projeler ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.