Eğitim
Giriş Tarihi : 08-03-2021 11:20   Güncelleme : 08-03-2021 11:20

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi: Rektörümüz Beydemir’den Küllüoba Kazısına Ziyaret

Rektörümüz Prof

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi: Rektörümüz Beydemir’den Küllüoba Kazısına Ziyaret

Rektörümüz Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Üniversitemizin Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünün yürüttüğü Küllüoba kazısını ziyaret etti. 8 Eylül Salı günü gerçekleşen ziyarette Genel Sekreterimiz Doç. Dr. Cenk Karakurt ve Rektör Danışmanı Öğr. Gör. Özgür Özcan, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izinleri ile Üniversitemiz adına Eskişehir İli, Seyitgazi İlçesi, Yenikent Mahallesinde sürdürülen Küllüoba Höyüğü kazısını ve kazı evini ziyaret etti.

 

Üniversitemiz Arkeoloji Bölümü Başkanı, Doç. Dr. Murat Türkteki başkanlığında üniversitemiz öğretim üyelerinin ve öğrencilerinin yanı sıra ülkemizin çeşitli üniversitelerinden öğretim üyelerinin de katıldığı kazı çalışmaları ile ilgili bilgi alan Rektörümüz Beydemir, yapılan detaylı ve özverili çalışmalardan duyduğu memnuniyeti iletti.

 

Kazı başkanı Doç. Dr. Murat Türkteki bu sezonki kazı çalışmalarının bir süre daha devam edeceğini ve başta üniversitemiz mensupları olmak üzere tüm ziyaretçi ve araştırmacılara kapılarının açık olduğunu belirterek Rektörümüz Beydemir’e ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. Rektörümüz Beydemir, kazıda görev alan ekip üyeleri ile günümüzden 5000 yıl öncesine tarihlenen bir yapı içerisinde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra alandan ayrıldı.

 

Küllüoba Höyüğü…

 

Eskişehir İli Seyitgazi İlçesi’nde yer alan Küllüoba Höyüğü kazısı MÖ. 3500’den itibaren yaklaşık 1600 yıl boyunca iskan görmüş bir yerleşim alanı olup, Anadolu’da şehirleşme ile ilgili önemli veriler sunmaktadır. Kazı çalışmalarında şehrin yerleşim planı dışında günümüzden 5000 yıl önceki günlük hayatla ilgili önemli verilerde gün ışığına çıkarılmaktadır. 2020 yılı kazı sezonunda saptanan boya paleti, kap içerisinde boya kalıntıları ve damga mühür gibi buluntular bu buluntulardan bazılarıdır. Kazılarda daha önce ortaya çıkarılan buluntular ise Eskişehir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.