Eğitim
Giriş Tarihi : 08-03-2021 04:20   Güncelleme : 08-03-2021 04:20

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi: Rektörümüz Beydemir’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

      Şanlı tarihi boyunca bayrağını yere düşürmemek; bir karış toprağını kaybetmemek için sayısız destanlar yazmış ulusumuzun en büyük başarılarından biri de 29 Ekim’dir

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi: Rektörümüz Beydemir’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

 

    Şanlı tarihi boyunca bayrağını yere düşürmemek; bir karış toprağını kaybetmemek için sayısız destanlar yazmış ulusumuzun en büyük başarılarından biri de 29 Ekim’dir. İlan edilen Cumhuriyet, milletimizin tarih sahnesinde var olduğunu ve ilelebet var olacağını tüm dünyaya kanıtlamıştır. Yokluklar ve imkansızlıklar karşısında; birlik ve beraberlik içinde vatanını koruyan milletimiz, dünya tarihinde eşine az rastlanır bir destan daha yazarak Cumhuriyet’i ilan etmiştir.

    Cumhuriyet, kahraman ecdadımızın bizlere bıraktığı en kutlu emanetlerden biridir. Bizlerin görevi ise bu kutsal vatanı daha ileri taşıyarak gelecek nesillere aktarmaktır. Bugün coğrafyamızda ve tüm dünyada cereyan eden olaylar, yaşanan savaşlar, buhran ve bunalımlar bu emanete sahip çıkmak için bizlere daha büyük sorumluluklar yüklemektedir. Kardeş Azerbaycan halkının bugün verdiği mücadele, komşu Suriye halkının yıllardır yaşadığı zulüm ve daha niceleri bu sorumluluğun en bariz göstergesidir.

    Bilim, ilim, irfan olgularını hayatın merkezine koyarak, muasır medeniyet olmak için var gücümüzle çalışmalıyız. Bölgemizin ve tüm dünyanın bizlere yüklediği tarihi misyon tam olarak budur. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi olarak bilimin ışığında, ilim ve irfanla donanmış, vatan sevgisini içselleştirmiş, geleceğin aydınlık yüzü olacak gençler yetiştirme arzumuzda ilham kaynağımız da bu misyondur.

    Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Milli istiklal ve istikbalimiz uğrunda mücadele eden kahraman ecdadımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyor; ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en kalbi duygularımla kutluyorum.

 

Prof. Dr. Şükrü BEYDEMİR

Rektör