Eğitim
Giriş Tarihi : 23-04-2021 22:14   Güncelleme : 23-04-2021 22:14

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi: Rektörümüz Prof. Dr. Şükrü Beydemir’in 23 Nisan Mesajı

23 Nisan 1920 tarihinde ilk meclisimiz açılmış ve aynı gün “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak ilan edilmiştir

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi: Rektörümüz Prof. Dr. Şükrü Beydemir’in 23 Nisan Mesajı

23 Nisan 1920 tarihinde ilk meclisimiz açılmış ve aynı gün “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak ilan edilmiştir. Millet iradesinin tecelligahı, bağımsızlık ve ulusal egemenliğimizin simgesi olan Gazi Meclisin açılışının 101. yılında aynı coşku ve heyecana sahibiz. 23 Nisan, dünyada çocuklara armağan edilmiş ilk ve tek bayram olma özelliğinin yanı sıra millet iradesinin üzerinde hiçbir gücün olmadığının da ilânıdır. Tarih boyunca sayısız zafere imza atmış muzaffer bir milletin, yarının büyükleri olan çocuklara bu denli önem atfetmesi günümüzde dahi eşine rastlanmaz necip bir davranıştır.

Çocuklarımız bugünün neşesi yarınlarımızın ise teminatıdır. Bu gerçeklikten hareketle çocuklarımızı güzel ahlaklı, iyi eğitimli, vatan ve millet sevdasıyla donanımlı bireyler olarak yetiştirmek her birimizin ödevidir. Aynı şekilde millet iradesine, demokrasimize, bu cennet vatana sahip çıkmak ve bu ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak da bizlerin görevidir.

Bu duygularla başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Çocukların hiçbir şeyden yoksun kalmadığı, açlık ve sefalete mahkûm edilmediği, ölümlerin yaşanmadığı bir dünya temennisi ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutluyorum.

Prof. Dr. Şükrü Beydemir

Rektör