Eğitim
Giriş Tarihi : 08-03-2021 16:35   Güncelleme : 08-03-2021 16:35

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi: Rektörümüz Prof. Dr. Şükrü Beydemir’in 30 Ağustos Mesajı

       Merhum Mehmet Akif’in “Ben ezelden beri hür yaşadım hür yaşarım!” mısralarına ilham kaynağı olan; bu aziz millete zincir vurmak isteyen çılgınlara ezber bozduran şanlı zaferimizin 98

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi: Rektörümüz Prof. Dr. Şükrü Beydemir’in 30 Ağustos Mesajı

       Merhum Mehmet Akif’in “Ben ezelden beri hür yaşadım hür yaşarım!” mısralarına ilham kaynağı olan; bu aziz millete zincir vurmak isteyen çılgınlara ezber bozduran şanlı zaferimizin 98. yılını idrak ediyoruz.

       30 Ağustos 1922 tarihinde ilan edilen bu büyük zafer, bir yüce milletin makus talihinin değiştiği, istikbalinin bağımsızlık tacı ile taçlandığı zaferdir. 30 Ağustos, toprakları işgal altında olan bir milletin, yokluklara rağmen azimle, inanç ve kararlılıkla vatanını nasıl muhafaza ve müdafaa edebileceğini, büyük bedeller ödeyerek de olsa yedi düvele göstermesi bakımından dünya tarihinde eşsiz bir zaferdir.

      “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır; Toprak uğrunda ölen varsa vatandır” dizelerinde vurgu yapıldığı üzere bu toprakların “Vatan” olabilmesi için büyük bedeller ödenmiş, başları kınalı ana kuzularının kanları bu toprakları sulamıştır. Bize emanet bırakılan bu cennet vatanın ilelebet payidar olabilmesi için toplumumuzun tüm kesimlerinin, tüm fertlerinin azimle çalışması zaruridir. Bizler, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi olarak bilimin öncülüğünde ülkemizin geleceğine pozitif katkılar sağlamak için çalışmaktayız. “Vatanını en çok seven vazifesini en iyi yapandır.” fikrinden hareketle bilimsel bilgi ile donanımlı, ahlaki değerlere sahip, vatan ve millet olguları ile harmanlanmış ve geleceğimize ışık tutacak genç nesiller yetiştirme arzumuz ve şevkimiz çoğalarak devam etmektedir. Bir süredir tüm dünya ile birlikte yurdumuzu da etkisi altına alan Covid-19 salgını dolayısıyla bu yılki 30 Ağustos heyecanımız buruk olsa da gelecek yıllarda yeniden coşku ve gururla kutlayacağımız bayramların temennisindeyiz.

       Bu duygu ekseninde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, 30 Ağustos Zaferi’nin kahramanlarını, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını tereddüt etmeden veren aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor; 30 Ağustos Zafer Bayramınızı kutluyorum.

 

Prof. Dr. Şükrü BEYDEMİR

Rektör