Eğitim
Giriş Tarihi : 10-09-2021 19:12   Güncelleme : 10-09-2021 19:12

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi: “Sıfır Atık Belgesi” Aldı

Sürdürülebilir ve yeşil kampüs olma yolunda ilerleyen üniversitemiz “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandı

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi: “Sıfır Atık Belgesi” Aldı

Sürdürülebilir ve yeşil kampüs olma yolunda ilerleyen üniversitemiz “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandı. Sıfır Atık Koordinatörümüz Doç. Dr. Edip Avşar konuya ilişkin bir açıklama yaparak alınan belgenin önemine dikkat çekti. Doç. Dr. Avşar yaptığı açıklamada:

“Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.

Sürdürülebilir ve yeşil kampüs olma yolunda atılması gereken en önemli adımlardan biri olan atık yönetimi, üniversitemiz kampüsünde Sıfır Atık Koordinatörlüğümüz, personelimiz ve öğrencilerimiz tarafından özverili şekilde yürütülmektedir. Yapılan çalışmalarla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sıfır Atık Bilgi Sistemi üzerinden yapılan başvuru neticesinde, bakanlık tarafından gerekli incelemeler yürütülmüş ve gerekli sistemi kuran Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Temel Seviye Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazanmıştır. Alınan belge Sıfır Atık Koordinatörlüğümüz tarafından Rektörümüz Prof. Dr. Şükrü Beydemir’e arz edilmiştir.

Kurulum sürecinde desteklerini esirgemeyen ve çalışmamıza katkı sunan firmalara ve paydaşlarımıza teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

 

*Sıfır Atık Koordinatörlüğümüze bu çalışma kapsamında katkı sağlayan kurum, kuruluş ve firmalar:

Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

Osmaneli Belediyesi

Marmara Kağıt ve Ambalaj Sanayii ve Ticaret A.Ş.

Mondi Tire Kutsan Kağıt ve Ambalaj San. A.Ş

Demisaş Döküm Emaye Mamülleri Sanayi A.Ş.

Bien Yapı Ürünleri Sanayi Turizm ve Ticaret A.Ş.

Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği

Barış İnşaat Bilecik