Eğitim
Giriş Tarihi : 14-04-2021 21:03   Güncelleme : 14-04-2021 21:03

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi: Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Baykan Görevine Başladı

Tıbbi Mikrobiyoloji alanında ülkemizin önemli bilim insanlarından olan Prof

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi: Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Baykan Görevine Başladı

Tıbbi Mikrobiyoloji alanında ülkemizin önemli bilim insanlarından olan Prof. Dr. Mahmut Baykan, Tıp Fakültemizin Kurucu Dekanı olarak görevine başladı. Rektörümüz Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Dekan Baykan’ın tıp fakültemize, üniversitemize ve ilimize büyük katkı sağlayacağına inandığını belirterek kendisine yeni görevinde başarılar diledi.

“Kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerimiz var.”

25 Mart 2021 tarihinde Dekanlık görevine başlayan Prof. Dr. Mahmut Baykan, öncelikli hedeflerinin Temel Tıp Bilimleri Bölümünün fiziki, akademik ve teknik alt yapısını tamamlamak ve bu süreçte eğitimlerine anlaşmalı üniversitelerde başlayacak öğrencilerin eğitim hayatlarına Bilecik’te devam etmelerini sağlamak olduğunu söyledi. Üniversite yönetimi tarafından Tıp Fakültesine tahsis edilen H Blok’ta incelemede bulunduklarını ve gelinen noktadan son derece memnun olduklarını ifade eden Dekan Baykan, Bilecik halkına fakültenin eksiklerinin giderilmesi konusunda gösterdikleri hassasiyet ve verdikleri destekler için teşekkür etti. Bir diğer hedeflerinin ise Bilecik halkına verilen sağlık hizmetinin kalite ve çeşitliliğini artırmak olduğunu ifade eden Baykan, ilerleyen dönemde Bilecik’te yaşayanların sağlık hizmeti almak için çevre illere gitmek zorunda kalmayacağını sözlerine ekledi. Bilecik’in coğrafi konumunun sağladığı çok önemli avantajlar olduğunu belirten Dekan Baykan, tam teşekküllü bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yalnızca Bilecik’e ve ülkemize hizmet etmekle kalmayacağını, uluslararası anlamda sağlık hizmeti verebilen bir merkeze dönüşebileceğini ifade etti. Dekan Baykan, üniversite yönetiminin Tıp Fakültesinin kuruluş sürecinde titizlikle çalıştığını ifade etti ve kendisine bu önemli görevi layık gören Rektör Beydemir’e teşekkür etti.

Prof. Dr. Mahmut Baykan Kimdir?

Prof. Dr. Mahmut Baykan, 1953 Kayseri/Erkilet doğumlu olup ilk, orta ve lise öğrenimini Kayseri’de tamamlamıştır. Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde lisans eğitiminden 1981 yılında mezun olduktan sonra mecburi hizmetini Yozgat ilinin merkez ve çevre ilçelerinde tamamlamıştır. 1984-1985 yıllarında askerlik görevini Edirne’de yapan Prof. Dr. Baykan, 1987 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak görev almıştır. 1990 yılında Uzman Doktor, 1991’de Öğretim Görevlisi, 1993’te Yardımcı Doçent olan Baykan, 1994 yılından itibaren 1 buçuk yıl süreyle S.Ü. Sağlık Meslek Yüksek Okulunda Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. 1996 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kan Merkezi Sorumlusu olan Baykan ayrıca uzun süre Parazitoloji sorumluluğu ve Meram Tıp Fakültesi Dönem III Koordinatörlüğü yaptı. Ekim 1996’da Doçent, 2002 yılında Profesör unvanı alan Baykan, Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyeliği yanında Anabilim Dalı Başkanlığı, Temel Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığı, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığı başta olmak üzere pek çok idari ve kurumsal görev üstlenmiştir. İyi derecede İngilizce bilen Prof. Dr. Mahmut Baykan evli ve 3 çocuk babasıdır.