Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 07:36   Güncelleme : 01-06-2021 07:36

BİLECİKTE KEDİ VE KÖPEKLERE DERİALTI MİKROÇİP UYGULANACAK

​ İl Müdürlüğümüz ile Eskişehir-Bilecik Veteriner Hekimler Odası arasında kedi, köpek ve gelinciklerin hareketlerinin takibi ve başta kuduz hastalığı olmak üzere hayvan hastalıkları ile daha etkin mücadele etmek amacıyla bu hayvanların kimliklendirilerek, elektronik ortamda kayıt altına alınması amacıyla Yetki devri protokolü imzalandı

BİLECİKTE KEDİ VE KÖPEKLERE DERİALTI MİKROÇİP UYGULANACAK

İl Müdürlüğümüz ile Eskişehir-Bilecik Veteriner Hekimler Odası arasında kedi, köpek ve gelinciklerin hareketlerinin takibi ve başta kuduz hastalığı olmak üzere hayvan hastalıkları ile daha etkin mücadele etmek amacıyla bu hayvanların kimliklendirilerek, elektronik ortamda kayıt altına alınması amacıyla Yetki devri protokolü imzalandı.

İmzalanan Protokole İl Müdürümüz Necmettin YOLDAŞ, İl Müdür Yardımcısı Erkal GEDİKLİ, Eskişehir-Bilecik Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet KIZILİNLER, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Emrah CELASİN ve İlimizde faaliyet gösteren Serbest Veteriner Hekimler ile Müdürlük Personelimiz katıldı.

Protokol çerçevesinde sahipli köpeklerin bu yıldan itibaren, sahipli kedi ve gelinciklerin ise 2022 yılından itibaren bireysel olarak kimliklendirilerek kayıt altına alınması zorunlu olacak.

Kedi ve gelinciklerin bu yıldan itibaren gönüllü olarak kayıt altına alınabileceği uygulama kapsamında, Bakanlığımızdan üretim izni almış ev ve süs hayvanları üretim merkezlerindeki kedi, köpek ve gelincikler de kayıt altına alınacak.

 Uygulama T.B.M.M. gündeminde olan Hayvan Hakları Yasası’nın uygulanmasına temel teşkil edeceği gibi sokağa terk edilen veya kaybolan hayvanların sahiplerine kolaylıkla ulaşılabilmesini sağlayacak.

Uygulama ile;