Ekonomi
Giriş Tarihi : 04-11-2021 20:53   Güncelleme : 04-11-2021 20:53

CENNET HURMASI HASATI…

CENNET HURMASI HASATI…

CENNET HURMASI HASATI…

İl Müdürümüz Necmettin YOLDAŞ, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü V. Mikail BABUR ile birlikte Bekdemir köyümüzde hasatı devam eden “Cennet hurması ” bahçesini ziyaret etti.

 Bahçe sahibi yetiştiricimiz ile cennet hurması yetiştiriciliği, hasatı ve ürün rekoltesi üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.

Trabzon hurması yetiştiriciliğinin merkez Başköy, Bekdemir, Küplü ve Bayırköy ile İnhisar ilçesinde toplamda 468 dekar alanda yapıldığını ifade eden İl müdürümüz YOLDAŞ, şunları söyledi: 

 

“İlimizde 2021 yılında 700 ton Trabzon hurması üretimi gerçekleştirildi. Daha önce İl müdürlüğümüzce üreticilerimize cennet hurması fidanı getirmiş ve kendilerine yetiştiriciliği yerinde görmeleri amacı ile teknik geziler düzenlemiştik. Geçtiğimiz yıl İl müdürlüğümüzce hazırlanan ”Cennet Hurması” projesi kapsamında kurutma platformu kurduk.

 

 Burada tamamen doğal olarak yetişen Trabzon hurmasının katma değerini yüksek bir hale getirip ve piyasaya sürerek, üreticimizin bütçesine daha fazla katkı sağlar bir hale getirdik. Böylece toplamda İlimiz ekonomisine cennet hurması yetiştiriciliği ile 12.500.000 TL bir katkı sağlamış olduk.

 

 Üretim sezonun tüm çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.” dedi.