Ekonomi
Giriş Tarihi : 22-09-2021 00:13   Güncelleme : 22-09-2021 00:13

DODURGA’DA KOÇ KATIM TÖRENİ DÜZENLENDİ

​ Bozüyük İlçemizin Dodurga Beldesinde düzenlenen “Koç Katım Törenine” Bilecik Vali Vekilimiz Sayın Yunus Fatih KADİROĞLU, Bozüyük Kaymakamı Adem ÖZTÜRK, İl Müdürümüz Necmettin YOLDAŞ, Dodurga Belediye Başkanı Selim TUNA, Bilecik Ziraat Odası Başkanı Ahmet SEVİNEN ve üreticilerimiz katıldı

DODURGA’DA KOÇ KATIM TÖRENİ DÜZENLENDİ

Bozüyük İlçemizin Dodurga Beldesinde düzenlenen “Koç Katım Törenine” Bilecik Vali Vekilimiz Sayın Yunus Fatih KADİROĞLU, Bozüyük Kaymakamı Adem ÖZTÜRK, İl Müdürümüz Necmettin YOLDAŞ, Dodurga Belediye Başkanı Selim TUNA, Bilecik Ziraat Odası Başkanı Ahmet SEVİNEN ve üreticilerimiz katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunulması ile açılan program da Vali Vekilimiz Sayın Yunus Fatih KADİROĞLU; İlimizin küçükbaş hayvan yetiştiriciliğindeki öneminden bahsederek şunları söyledi;

“Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde Koç Katımı, hayvan yavrularının, kışın soğuğa ve açlığa dayanıksız oluşlarından dolayı, yavrulama zamanlarının denetim altına alınması amacıyla sürülerden ayrılan erkek hayvanların sürüye geri salındığı zamandır.

 Ülkemizde Eylül-Ekim aylarına rastlayan ve bir tür mevsimlik bayram niteliğinde yapılan Koç Katımı mevsimi yaklaşık 1,5 ay kadar sürer.

Eski bir geleneğin tekrar canlandırılması adına koç-teke katımının belirli bir dönemde yapılması ve doğumlarında belirli bir dönemde gerçekleşmesini, kuzularımızın da aynı büyüklükte ve sağlıklı bir görünüme sahip olmasına dikkat çekmek için bu organizasyonları önemli buluyorum” dedi.

 İl Müdürlüğümüzün yaptığı çalışmaları yakından takip ve takdir ettiğini belirten Vali Vekilimiz, Koç Katım Mevsiminin Tüm üreticilerimize hayırlı olması temennisinde bulundular.

Bozüyük Kaymakamı Adem ÖZTÜRK ise konuşmalarında Bozüyük ilçemizin ve Dodurga Beldemiz için Hayvancılığın önemli gelir kaynaklarından biri olduğunu ve geliştirmek için her türlü proje ve çalışmalarda bulunacaklarını belirterek, İl Müdürlüğümüzün çalışmalarından memnuniyetlerini dile getirdiler.

Dodurga Belediye Başkanı Selim TUNA ise gerçekleştirdiğimiz bu törenle Küçükbaş hayvancılığın Beldemiz adına ne kadar önemli bir gelir kalemi olduğunu göstermek aynı zaman da Küçükbaş hayvancılıkta Verimi Artırarak Hem Kazancımızı Artırmış Hem de Tarımdaki Nüfusumuzu Tutmak istiyoruz” dedi.

İl Müdürümüz Necmettin YOLDAŞ ise Bozüyük ilçemizde 287 işletmede 36.500 adet Küçükbaş ve 6.150 Büyükbaş hayvan varlığımız bulunmaktadır.

İl Müdürlüğümüz aracılığıyla 2016-2021 yılları arasında %50 hibe destekli olarak İl genelinde toplam 294 Koç ve 18 Teke olmak üzere Bozüyük te 106 koç dağıttık.

Bundan sonrada üreticilerimize her zaman destek olacağımızı belirtmek ister, Koç Katım Mevsiminin Üreticilerimize Hayırlı ve Uğurlu olmasını dilerim.” dedi.

Program Dodurga Belediyesi Sporcularının Tekvando Gösterileri ile devam etmesinin, ardından Jürinin Puanlaması ile ilk üçe giren Koçların sahiplerine Ödülleri ve Sertifikaları takdim edilmesi ile son buldu.