Ekonomi
Giriş Tarihi : 30-05-2021 10:04   Güncelleme : 30-05-2021 10:04

İl Müdürlüğümüzce ”Benimde Üretime Katkım Var” Projesi Gerçekleştirildi

​ Engelli vatandaşlar için sosyal farkındalık oluşturmak ve engelli bireylerin üretim yapabilme kabiliyetlerini geliştirmek amacıyla İl Müdürlüğümüz Koordinasyonunda Bozüyük Kaymakamlığı ile İlçe Müdürlüğümüz tarafından yürütülen ”Benimde üretime katkım var” projesi kapsamında fide ve tohum dikimi gerçekleştirildi

İl Müdürlüğümüzce ”Benimde Üretime Katkım Var” Projesi Gerçekleştirildi

Engelli vatandaşlar için sosyal farkındalık oluşturmak ve engelli bireylerin üretim yapabilme kabiliyetlerini geliştirmek amacıyla İl Müdürlüğümüz Koordinasyonunda Bozüyük Kaymakamlığı ile İlçe Müdürlüğümüz tarafından yürütülen ”Benimde üretime katkım var” projesi kapsamında fide ve tohum dikimi gerçekleştirildi.

 

Dikim Törenine Sayın Valimiz Bilal Şentürk; Bozüyük Kaymakamı Hasan Yaman, Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Fındık ile İl Müdürümüz Necmettin Yoldaş ile il genel meclisi üyeleri ve Siyasi Parti Temsilcileri katıldılar.

           İl Müdürlüğümüz Koordinasyonunda Bozüyük Kaymakamlığı, İlçe Müdürlüğümüz ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde yürütülecek olan hafif düzeyde zihinsel engelliler ile Çocuk Evlerinde Koruma ve Bakım altındaki çocukların katılımıyla 4 ay süreyle gerçekleştirilecek ”Benimde üretime katkım var” projesi ile sebze yetiştiriciliği yapacak. 

 

Sosyal farkındalık oluşturmak ve engelli bireylerin üretime katkı sağlama konusundaki özgüvenleri ve becerilerini artırmak amacıyla hazırlanan projede, Yeniçepni köyünde köy muhtarı Temel Kılavuz tarafından tahsis edilen 2 dönümlük uygulama bahçesinde domates, biber, salatalık, patlıcan, balkabağı, fasulye ve ayçiçeği gibi çeşitli ürünlerin yetiştiriciliği yapılarak, teorik bilgiler uygulamalı olarak öğretilecek. 

 

Tohum ve fide maliyetlerinin kişi ve birimlerden hibe olarak karşılandığı projede, hafif düzeyli engelli bireyler ile çocukların sebze yetiştiriciliği kursu ve uygulama alanında yetiştirecekleri ürünleri pazarlayarak, ekonomiye ve istihdama sağlayacakları katkıyla, üretime yönelik aktiviteler ile topluma kazandırılması amaçlanıyor. Engelli bireyin fiziksel ve zihinsel yeteneklerini geliştirildikçe daha bağımsız, üretken olacaktır. 

Sayın Valimiz ŞENTÜRK konuşmalarında şunları söyledi;

 

            “Her bireyin kendine özgü yetenekleri, bedensel ve zihinsel, duyusal ve sosyal özelliklerinin bulunduğunu belirterek, bunların dikkate alınması gerektiğinin altını çizdi. 

 

Engelli bireyin üretime yönelik bir aktivitede bulunmasının yalnız engelli birey için değil, bireyin ait olduğu toplum ve ailesi için de eğitim ve iş olanaklarının hayati önem taşıdığını ifade eden Vali Şentürk, ”Güzel bir birliktelik projesi gerçekleştirildi. Köy muhtarımız 2 dönümlük araziyi tahsis etti.  Çocuk Evlerinde Koruma ve Bakım altındaki çocuklar ile Engelliler Derneğimize üye bireylerimiz aileleriyle birlikte geleneksel tohumlarımızla beraber fideleri diktik. Ürünlerimiz yetiştiğinde, satarak harçlıklarını çıkaracaklar. Hem tarımsal üretimin nasıl yapıldığını öğrenecekler, hem de ürettikleri ürünleri satabilecekler.” dedi.      

 

            İl Müdürümüz YOLDAŞ’ da, Çocuk Evlerinde Koruma ve Bakım altındaki çocuklar ile Engelliler Derneğimize üye ailelerin, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğümüzün takibinde uygulama bahçesinde 10 çeşit ürünün uygulamalı olarak yetiştireceklerini anlatarak, proje ile birlikte aynı zamanda toprakla uğraşacaklarını bildirdi. 

 

Program, Engelli bireylerle ve aileleriyle yakından ilgilenen Sayın Valimiz Şentürk ve Protokol üyelerinin birlikte hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son buldu.