Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-06-2021 23:34   Güncelleme : 16-06-2021 23:34

İl Müdürlüğümüzce Köylerimizde Survey Çalışmaları Yapıldı

​ Hububat tarımının yoğun olarak yapıldığı İlimizde ki Necmiye ve Beyce köylerinin muhtarlarının buğdayda rastladıkları buğday zararlısının tespiti için İl Müdürlüğümüze başvurması üzerine bu köylerde survey çalışması yapılmıştır

İl Müdürlüğümüzce Köylerimizde Survey Çalışmaları Yapıldı

Hububat tarımının yoğun olarak yapıldığı İlimizde ki Necmiye ve Beyce köylerinin muhtarlarının buğdayda rastladıkları buğday zararlısının tespiti için İl Müdürlüğümüze başvurması üzerine bu köylerde survey çalışması yapılmıştır.

Survey çalışmalarında buğdayda yaprak biti tespit edilmiş olup, ülkemizde buğdaya ruhsatlı yaprak biti bitki koruma ürününün olmaması nedeniyle Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğümüz ve Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile irtibata geçilmiştir.

Enstitü Müdürlüğümüz Bitki Sağlığı Bölümünden Bölüm Başkanı Gürsel ÇETİN ve Mühendis Cemil HANTAŞ ile İl Müdürlüğümüz Personellerince söz konusu zararlının görüldüğü Necmiye, İlyasça, Cumalı, Beyce, Taşçılar ve Gökpınar köylerindeki buğday arazileri yerinde incelenmiştir.

Yapılan incelemeler neticesinde bazı arazilerde popülasyonun yüksek olduğu zarar eşiğine yaklaştığı tespit edilmiştir. Yaprak bitlerinin ergin ve nimfleri buğdayda yaprak ve başaklarda büyük koloniler meydana getirerek bitki öz suyunu emmek suretiyle zarar yaptıkları ve emgi sonucunda bitkiyi zayıflatarak, gelişmesini durdurdukları bilinmektedir. Yaprak bitleri ayrıca tanenin olgunlaşmasını engelleyerek buruşmasına ve kurumasına neden olurlar. Sonucunda Ürünün verimi azalır, kalitesi bozulur ve bitki kurur.

 

Bu çalışmalar doğrultusunda Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından Buğdayda Yaprak Biti için geçici tavsiye verilerek Muhtarlarımıza ve üreticilerimize konuyla ilgili bilgi verilmiştir.

 

Doğada yararlı böceklerin popülasyonunun yüksek olduğu İlimizde kimyasal mücadelenin son çare olduğu vurgusu yapılarak üreticiler ilaçlama ve biyolojik mücadele konusunda bilgilendirilmişlerdir.