Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-07-2021 21:34   Güncelleme : 18-07-2021 21:34

İl Müdürümüz YOLDAŞ’ dan Kurban Pazarını Ziyaret ve Değerlendirme…

​ Hayvan satış yeri, sağlık, çevre şartları ve Covid-19 yönünden alınması gereken tedbirler yönünden inceleyen İl Müdürümüz YOLDAŞ vatandaşları gerek Covid 19 kapsamında, gerekse sahte paraya karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı

İl Müdürümüz YOLDAŞ’ dan Kurban Pazarını Ziyaret ve Değerlendirme…

Hayvan satış yeri, sağlık, çevre şartları ve Covid-19 yönünden alınması gereken tedbirler yönünden inceleyen İl Müdürümüz YOLDAŞ vatandaşları gerek Covid 19 kapsamında, gerekse sahte paraya karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

 

  İl Müdürümüz YOLDAŞ konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle İlimizde “Kurban Hizmetleri Komisyonu” toplanmış, kurban satış ve kurban kesim yerlerini belirlemiştir. Ülkemiz genelinde kurban satış yerlerine hayvan girişleri, Kurban Bayramı’na 15 gün kala başlamış bulunmaktadır. Gerek vatandaşlarımızın sağlığı gerekse hayvan sağlığı açısından, İl Müdürlüğümüz olarak satış ve kesim noktalarında denetimlerimiz aralıksız devam edecektir.

Üreticilerimizle yaptığımız görüşmelerde satışların durumunu ve taleplerini ele aldık. İlimizin daha modern ve üreticilerimizin daha rahat bir ortamda satışlarını gerçekleştirebileceği Kurban Satış Pazarlarına ihtiyaç duyulduğunu gördük.

            2020 yılında İlimizde 6470 adet büyükbaş, 10.385 adet küçükbaş hayvan kurbanlık olarak kesilmiştir. 2021 yılı için İlimizde 5445 adet büyükbaş, 24.231 adet küçükbaş kurbanlık hayvanımız bulunmaktadır. Bununla birlikte diğer İllerden de İlimize kurbanlık hayvan sevkleri olduğundan 2021 yılı Kurban Bayramı için ilimizde kurbanlık hayvan sıkıntısı yaşanmayacaktır.

Tarım ve Orman Bakanlığımızca, “HaySag” isimli mobil uygulaması hizmette olup, vatandaşlarımız kurbanlık hayvanlarının tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerini bu uygulamadan sorgulayabilecektir.

İlimizde geçici kurban kesim yerleri ile geçici kurban satış yerleri kurulmuştur. Kurban Bayramı öncesinde ve sonrasında İl Müdürlüğümüz veteriner hekimlerince denetimler yapılmaktadır. Kurban Bayramı süresince de nöbetçi veteriner hekimlerimiz görevlendirilmiştir

Vatandaşlarımız kurbanlık hayvanlar ile ilgili her türlü bilgi için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizi ziyaret edebilirler.

Tüm İslam Aleminin, Milletimizin, Bilecik halkının, özellikle çiftçilerimizin ve kurum çalışanlarının yaklaşan Kurban Bayramını kutluyorum. İnşallah birlik, beraberlik, kardeşlik, barış ve huzur içerisinde sevdiklerimizle bir bayramı yaşamış oluruz.” dedi.

 

Kurbanlık Hayvan Alırken ve Kurban Kesilirken Dikkat Edilecek Hususlar;