Ekonomi
Giriş Tarihi : 19-11-2021 13:47   Güncelleme : 19-11-2021 13:47

İLİMİZDE 12000 DEKAR YEM BİTKİSİ ALANI OLUŞTURULDU

İLİMİZDE 12000 DEKAR YEM BİTKİSİ ALANI OLUŞTURULDU

İLİMİZDE 12000 DEKAR YEM BİTKİSİ ALANI OLUŞTURULDU

İl Müdürlüğümüzce hazırlanan Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında Bakanlığımız ve İl Özel İdaresi destekli olarak 1000 çiftçimize 60 ton yem bitkisi (yonca, fiğ, yem bezelyesi, yulaf) tohumu dağıtıldı. Bu proje ile İlimizde 12000 dekarlık yem bitkileri alanı oluşturulacaktır.

Söğüt İlçemizde Ertuğrul Gazi Türbesi önünde gerçekleşen dağıtım törenine Sayın Valimiz Dr. Kemal KIZILKAYA, Söğüt Kaymakamı Ömer Faruk TUNCER, İl Genel Meclis Başkanı Osman YILMAZ,  İl Müdürümüz Necmettin YOLDAŞ, siyasi parti temsilcileri ile üreticilerimiz katıldı.

 

Sayın Valimiz Dr. Kemal KIZILKAYA konuşmasında; Bilecik’te hayvancılık sektörünün geliştiğini ifade eden Sayın Valimiz, ”Geçen yıl ki ile bu seneki büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısında ciddi bir artış var. Üreticimizin girdi maliyetlerinin azaltılması önemli. Bu anlamda, yem bitkilerinin çoğaltılmasıyla birlikte hayvancılık yapan üreticilerimizin yükünü azaltmış olacağız. İl genelinde 12 bin dekarlık arazide yem bitkileri alanı oluşturacağız. Ekilen tohumların bereketli, çiftçimize can suyu olmasını diliyorum.”  dedi.

 

İl Müdürümüz Necmettin YOLDAŞ ise konuşmalarında şunları söyledi;

İl Müdürlüğü olarak yem bitkisi üretimini önemsemekteyiz. Yürütmüş olduğumuz projemizin amacı; Ülkemiz geneli ve İlimiz özelinde hayvancılıkta ihtiyaç duyulan kaliteli kaba yem üretiminin arttırılması ve yem maliyetlerinin düşürülmesi, dolayısıyla hayvancılığın geliştirilerek sürdürülebilir bir geçim kaynağı haline getirilmesi ile doğrudan ilişkilidir.

Bu bağlamda, hayvancılıkta İhtiyaç duyulan kaliteli kaba yem ihtiyacının çiftçi eliyle öz kaynaklardan üretilmesini sağlayarak yem maliyetlerini düşürmek ve bunun yanı sıra meralar üzerindeki otlatma baskısını azaltarak çayır ve meralardaki ot verimini arttırmak istiyoruz.

 

İl Müdürümüz YOLDAŞ; Gerçekleştirdiğimiz diğer projelerde olduğu gibi bu projede de desteklerini bizden esirgemeyen Sayın Valimize, İl Genel Meclis Başkanımız Osman Yılmaz’a, siyasi parti temsilcilerimize, muhtarlarımıza, çiftçilerimize ve emeği geçen meslektaşlarıma teşekkürlerimi belirtirken, üreticilerimize ve ilimize hayırlı olsun temennisinde bulunuyorum ” dedi.

 

Program Yem bitkisi tohumu çiftçilerimize teslim edilmesi ile son buldu.