Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-11-2021 18:39   Güncelleme : 15-11-2021 18:39

İLİMİZDE BİR İLK 700 DEKAR HAZİNE ARAZİSİ ÜRETİME KAZANDIRILDI

İLİMİZDE BİR İLK 700 DEKAR HAZİNE ARAZİSİ ÜRETİME KAZANDIRILDI

İLİMİZDE BİR İLK 700 DEKAR HAZİNE ARAZİSİ ÜRETİME KAZANDIRILDI

“Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi “doğrultusunda, İl Müdürlüğümüzce hazırlanan “Söğüt İlçesi Oluklu Köyü Atıl Tarım Hazine  Arazilerinde Buğday Yetiştiriciliği Projesi” sonucu temin edilen tohumlar, toprakla buluşturuldu.

Düzenlenen programa     Bilecik Valimiz Sayın Dr.Kemal KIZILKAYA, Söğüt Kaymakamı Ömer Faruk TUNCER, Ak Parti İl Başkanı Serkan YILDIRIM, Söğüt Belediye Başkanı İsmet SEVER, Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin YOLDAŞ, Siyasi Parti temsilcileri ile çiftçiler katıldı.

Sayın Valimiz Dr. Kemal Kızılkaya, Söğüt ilçesine bağlı Oluklu köyünde ”Atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması” projesi kapsamında 700 dekarlık hazine arazisinde gerçekleştirilen buğday ekiminde, hububat üretiminin artırılması, bitkisel üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve yerinde karşılanması amacıyla projenin uygulandığını ifade etti.

Osmanlının doğduğu, devletin tohumlarının atıldığı Söğüt’te arazilerin boş kalmaması adına güzel bir faaliyet gerçekleştirdiklerini belirten Vali Dr. Kızılkaya, ”Hazine arazilerimizin boş durması ve bu zamana kadar ekilmemesi bir kayıp ama biz bunu kısa zamanda bir kazanca dönüştüreceğiz inşallah. Bu proje ile üreticilerimize ve köyümüze güzel bir kaynak sağlamış olacağız. Hasat sonunda elde edilen gelir, çiftçilerimize dağıtılacak.” dedi. 

İl Müdürümüz Necmettin YOLDAŞ da “Tarım ve Orman Bakanlığımızın atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması maksadıyla başlatmış olduğu proje kapsamında, Cumhurbaşkanımızın talimatları ve direktifleri doğrultusunda inşallah Bilecik’de ekilmeyen, üretime kazandırılmayan 1 karış toprak dahi kalmayacak. Bizde bu amaçla İl Müdürlüğü olarak hazırladığımız proje ile Oluklu Köyü Kalkınma Kooperatifi üyelerine yıllardır atıl durumda bulunan 700 dekarlık hazine  arazini tahsis ettik. Yüzde yüz devlet destekli bu proje ile ilimiz ekonomisine  1 milyon TL lik katkı sağlayacağız.

İl müdürümüz YOLDAŞ, bundan sonraki süreçte de bu tür projeler uygulamaya devam edeceğimizi ve her geçen gün artış gösteren tarımsal üretimi çok daha iyi yerlere taşıyarak ilimiz ve ülkemiz ekonomisine daha çok katkı sağlayacağımızı söyleyerek sözlerini tamamladı.

Köy Muhtarı Erol YILDIRIM’da yıllardır atıl durumdaki arazinin değerlendirilmesinden dolayı, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Sayın Valimiz  Dr. Kızılkaya, üretici ile birlikte traktöre binerek, 700 dönümlük atıl durumdaki araziye ilk buğday ekimini gerçekleştirerek program son buldu.