Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 21:02   Güncelleme : 01-06-2021 21:02

İLİMİZDEN ÜLKEMİZE ÖRNEK OLACAK PROJEDE, HEDEFE ADIM ADIM İLERLİYORUZ…

​   İl Müdürümüz Necmettin YOLDAŞ, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Hasan ÖZ ve Yenipazar İlçe Müdürü Salih KALCIK ile birlikte Yenipazar İlçemizin Danişment Köyünde hayata geçirdiğimiz  “Hayvancılık Özelinde Köy Bazlı Birlikte Üretim Modeli Projesi” alanın da incelemelerde bulundu

İLİMİZDEN ÜLKEMİZE ÖRNEK OLACAK PROJEDE, HEDEFE ADIM ADIM İLERLİYORUZ…

 

İl Müdürümüz Necmettin YOLDAŞ, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Hasan ÖZ ve Yenipazar İlçe Müdürü Salih KALCIK ile birlikte Yenipazar İlçemizin Danişment Köyünde hayata geçirdiğimiz  “Hayvancılık Özelinde Köy Bazlı Birlikte Üretim Modeli Projesi” alanın da incelemelerde bulundu.

Danişment Köy Muhtarı Osman KAPLAN ile birlikte Projenin sahip olduğu Ağılda incelemelerde bulunan İl Müdürümüz YOLDAŞ, Küçükbaş hayvanların durumları hakkında bilgiler alırken, Şirkete yeni alınan Yem Karma Makinesi ile Traktörde incelemeler de bulundu.

Konu ile ilgili konuşan İl Müdürümüz YOLDAŞ şunları söyledi;

” İlimizden Ülkemiz Tarımına örnek olacak bir projeyi bundan 2 sene önce Danişment Köyümüzde hayata geçirmiştik. Projemizin adı “Hayvancılık Özelinde Köy Bazlı Birlikte Üretim Modeli Projesi” olup, Başlama tarihimizi 2019 da belirleyip 3 yıl içerisinde 2022 tarihinde tamamlamış olacağız.

İlk etapta 2000 baş kapasiteli Süt/Et Koyunculuk İşletmesi. Sonraki aşamada 500 baş kapasiteli Süt Sığırcılığı İşletmesi olarak planladığımız hedefimize adım adım ilerliyoruz.

Bu Proje ile 19 Hayvancılık İşletme Maliyeti Yerine Bir İşletme Maliyetini sağlamış olacağız.

İl Müdürlüğümüzün sağlamış olduğu Teknik Deste ile yürütülen projeye, 8 adet Koç Desteği sağlamış bulunmaktayız.

Etap Kapsamında destekleme veya Bakanlığımızda mevcut bulunan başka bütçe kalemlerinden bu projemizin finansmanın sağlamayı hedefliyoruz.

Bizim bu projeyle amacımız;                                                        

“Köy bazında hayvan yetiştiriciliği yapan bütün üreticilerin veya işsizlik nedeniyle köy dışına göç etmiş gençlerin, bir şirket bünyesinde, birlikte üretim modeli etrafında birleşmelerini sağlamak.

19 yetiştirici/yetiştirici adayı 2019 yılında ”Danişment Köyü Tarım Hayvancılık Ürünleri Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirket’i bünyesinde bu hedef doğrultusunda aynı çatı altında birleştirdik be Bu hedefimizi gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Köy bazında hayvancılığın sürdürülebilir bir geçim kaynağı haline getirilerek bu vesile ile köyden kente göçün önlenebileceği, çiftçilerimizin refah seviyesinin arttırılarak köylerinde kaliteli bir yaşam sürdürmelerinin sağlanabileceği öngörmekteyiz.

Profesyonel yönetilecek bir hayvancılık işletmesi ve entegre tesis kurdurularak, yıllık bazda Danişment köyünde elde edilen 900 000 TL’lik gelirin % 666 arttırılarak 6 Milyon TL’ye çıkartılması hedeflenmektedir İl/İlçe Müdürlüğümüz danışmanlığında ve kontrolünde “Danişment Tarım Hayvancılık Ürünleri Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi” ‘ne bilimsel bilgi ışığında profesyonelce, Bu proje ile nihayetinde mevcut köyde katma değeri yüksek hayvansal ürün üretimi (Danişment Sütü, Peyniri, Yoğurdu Vb.) yaptırılarak yurt içine ve yurt dışına pazarlattırılabileceği ve ilgili köyde mevcut durumu tersine dönüştürecek bir hayvancılığın sürdürülebilir kılınarak diğer köylerimize de örnek olacağının kanaatindeyim” dedi.

Daha sonrasında Şirkete ait Traktör ile tarlaları süren İl Müdürümüz YOLDAŞ, tarla sınırlarını kaldırarak Birlikte Üretim Modelinin Sahasında çalışmalarda bulunmasının ardından, Yenipazar Belediye Başkanı İlhan ÖZDEN’ i makamında ziyaret etti.

Ziyarette Danişment te gerçekleştirdiğimiz Birlikte Üretim Modeli ile Yenipazar İlçemizde gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştirmeyi planladığımız tarımsal projeler hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.

 

 

 

 

 

 

 

.