Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 21:03   Güncelleme : 01-06-2021 21:03

İLİMİZİN ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNE BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ… İLİMİZ GENELİNDE 6666 ADET ARONYA FİDESİNİ TOPRAKLA BULUŞTURDUK…

​ İl Müdürlüğümüzce hazırlanan ”Antioksidan kaynağı Aronya Yayım” projesi kapsamında 6 bin 666 ”Aronya” fidesini toprakla buluşturarak, çiftçimize alternatif gelir kapısı olacak yeni bir ürün eklemiş olduk

İLİMİZİN ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNE BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ… İLİMİZ GENELİNDE 6666 ADET ARONYA FİDESİNİ TOPRAKLA BULUŞTURDUK…

İl Müdürlüğümüzce hazırlanan ”Antioksidan kaynağı Aronya Yayım” projesi kapsamında 6 bin 666 ”Aronya” fidesini toprakla buluşturarak, çiftçimize alternatif gelir kapısı olacak yeni bir ürün eklemiş olduk.  

 

Bilimsel olarak, sağlık açısından faydalı olduğu tespit edilen ‘Aronya’ yı üreticilerle tanıştırarak, üretiminin yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla İl Müdürlüğümüzce 27 bin 500 lira bütçeli hazırlanan proje, 2 yıl sürecektir. 

 

Sayın Valimiz Bilal ŞENTÜRK; Osmaneli ilçesine bağlı Adliye köyünde, Kaymakam Yüksel ÜNAL, Belediye Başkanı Münür ŞAHİN, İl Müdürümüz Necmettin YOLDAŞ, AK Parti Osmaneli İlçe Başkanı Şaban GÜDEM ve İl genel meclisi üyeleri ile birlikte ‘Aronya’ bitkisi dikiminde, hem ekolojik şartların elverişliliği, hem de üretime ve yeniliğe açık çiftçi potansiyelinin varlığı aronya bitkisinin yetiştiriciliğinin gelecek yıllarda artarak bölge çiftçisine alternatif bir gelir kapısı olacağını kaydetti.

 

Yeni bir alternatif meyve olan ‘Aronya’ yetiştiriciliği ile büyük şehirlere yakın konumda olan kentte kırsal kalkınmanın sağlanacağını ifade eden Sayın Valimiz ŞENTÜRK,

 

”Butik şehir olan Bilecik’te, verimliliği ve kalitesiyle farklı ürünlerin yetiştirilmesi amacıyla deneme çalışmalarımız devam ediyor. Osmaneli ilçemiz başta olmak üzere merkez ve diğer ilçelerimizde de ‘Aronya’ bitkisi bahçeleri oluşturacağız. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün destekleri ve çiftçimizin sahiplenmesiyle iyi verim aldığımız takdirde üretimin artırılmasını ve geliştirilmesini arzu ediyoruz. Ürün yelpazesi geniş bir coğrafyadayız. Bilecik de, her türlü ürünün yetiştiği özel bir kent. Alternatif ürün ‘Aronya’nın ilimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

İl Müdürümüz Necmettin YOLDAŞ’ da Adliye köyünde 3 dekar alanda 660 adet ‘Aronya’ fidanı ile demonstrasyon alanı kurulacağını bildirerek, Bu Proje ile İlimiz genelinde 6 bin 666 ”Aronya” fidesini toprakla buluşturarak, çiftçimizin alternatif gelir kapısı olacak yeni bir ürün eklemiş olduk.” dedi. 

 

Program Sayın Valimiz ŞENTÜRK’ ün Çiftçilerimiz ve Protokol üyeleri ile beraber hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son buldu.