Spor
Giriş Tarihi : 09-07-2021 15:02   Güncelleme : 09-07-2021 15:02

MİLLİ SPORCULARA ORTA VE YÜKSEK ÖĞRETİMDE YÜZDE 100 BURS İMKANI

Sporun her kademesine yatırım yapmaya devam eden Gençlik ve Spor Bakanlığı, çeşitli branş ve kategorilerde milli olma deneyimi yaşayan ve aynı zamanda eğitim hayatlarına devam eden sporcular için “Milli Sporcu Bursu” projesini hayata geçirdi

MİLLİ SPORCULARA ORTA VE YÜKSEK ÖĞRETİMDE YÜZDE 100 BURS İMKANI

Sporun her kademesine yatırım yapmaya devam eden Gençlik ve Spor Bakanlığı, çeşitli branş ve kategorilerde milli olma deneyimi yaşayan ve aynı zamanda eğitim hayatlarına devam eden sporcular için “Milli Sporcu Bursu” projesini hayata geçirdi.
İmzalanan “Milli Sporcu Bursu” protokolüne göre uluslararası başarıları olan milli sporcular ortaöğretim ve üniversitede yüzde 100 bursla eğitim hayatlarına devam edebilecek.
Konu ile ilgili açıklama yapan Gençlik ve Spor İl Müdürü Yasin Özdemir: “Gençlik ve Spor Bakanlığımızın çalışmaları ile okul ve spor hayatı arasında seçim yapma sorununu ortadan kaldıran “Milli Sporcu Bursu” ile sporcularımız akademik anlamda eğitim alırken spor hayatlarına devam edebilecek.” dedi. Burs kapsamında İlimizde ortaöğretimde 6 kontenjanın olduğunu ifade eden İl Müdürü Özdemir, Milli Sporcu Bursundan faydalanacak sporcularımıza hayırlı olsun dileklerinde bulunarak başarılar diledi.
Milli Sporcu Bursu Nedir?
Ülkemizin uluslararası spor organizasyonlarındaki başarısını artırmayı, nitelikli sporcuların yetişmesine katkı sağlamayı, spor dallarında üstün başarılı Milli Sporcularımıza spor bilimleri dışında da farklı kariyer olanakları sunmayı, milli sporcuların akademik kariyerleri ile birlikte spora devamlılıklarını sağlamayı ve bu sporculara yükseköğretime geçişlerinde destek olmak amaçlanmaktadır.
Milli Sporcu Bursu Başvuru Şartları Nelerdir?
Milli Sporcu Bursu’na aşağıda verilen 1.Grup, 2.Grup ve 3.Grup’ta yer alan Milli Sporcularımız başvuruda bulunabilirler.
 1. Grup;Olimpiyat, Paralimpik ve Deaflimpik Oyunları, Gençlik Olimpiyatları, Olimpik ve Paralimpik spor dallarının büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finallerinde madalya kazanan sporcular,
2. Grup;Olimpik ve Paralimpik spor dallarında Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finalleri, Avrupa Oyunları, Üniversite Oyunları, Akdeniz Oyunları, İslam Oyunları, Avrupa Olimpik Gençlik Yaz ve Kış Festivalleri, FISU (Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu) tarafından düzenlenen Dünya Şampiyonaları’nda madalya kazanan sporcular ve Olimpiyat, Paralimpik ve Deaflimpik Oyunları ile Gençlik Olimpiyatları’na katılan sporcular,

3.Grup;Olimpik ve Paralimpik spor dallarında düzenlenen ve uluslararası federasyonların yarışma takviminde yer alan, ferdi spor dallarında en az 16 ülke sporcusu, takım sporlarında en az 9 ülke takımının katıldığı uluslararası yarışma ve turnuvalarda madalya kazanan sporcular ile Olimpik ve Paralimpik spor dallarının Büyükler, Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorilerinde düzenlenen Avrupa ve Dünya Şampiyonası finalleri ile Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının büyükler, ümitler, gençler ve yıldızlar kategorilerindeki Dünya ve Avrupa Kupaları finallerine katılan sporcular başvuru yapabilir.

 Nasıl Başvuru Yapabilirim?
 Milli Sporcu bursu başvurusu, dilekçe ve ekleriyle birlikte ilgili federasyon başkanlığına yapılacaktır. Başvuru sonucu Gençlik ve Spor Bakanlığınca ilgili sporcuya yazılı olarak bildirilecektir.