Ekonomi
Giriş Tarihi : 09-07-2021 21:14   Güncelleme : 09-07-2021 21:14

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, Bilecik’te…

​ SAYIN BAKANLARIMIZ BİLECİKTE… Sayın Tarım ve Orman Bakanımız Dr

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, Bilecik’te…

SAYIN BAKANLARIMIZ BİLECİKTE…

Sayın Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli ile Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez, İlimizde bazı ziyaret ve incelemelerde bulundu.

Program kapsamında ilk önce Bilecik Valiliği’ni ziyaret eden Sayın Bakanımız Pakdemirli ve Sayın Bakanımız Dönmez, Valimiz Sayın Bilal Şentürk ve Milletvekilimiz Sayın Selim YAĞCI dan Bilecik iline ilişkin bilgi aldı.

Valilik Toplantı Salonunda İl Müdürlüğümüzce Sayın Bakanlarımıza İlimizin Tarımsal Yapısı, gerçekleştirilen projelerimiz ve devam eden projelerimiz hakkında sunum yapıldı.

 

ULUPINAR KÖYÜNDE LAVANTA VE ÇİLEK HASADI GERÇEKLEŞTİRDİ….

AK Parti ve MHP İl Başkanlıklarını da ziyaret eden Sayın Bakanlarımız İl Başkanlıkları ziyaretinin ardından, Ulupınar köyünde İl Müdürlüğümüz desteği ile kurulan lavanta bahçesini gezdi ve 16 dekar alanda çilek hasadı yaptılar.

Sayın Bakanımız Dönmez, Türkiye’nin bor madeni katkılı yerli ve milli dezenfektan markası olan Borel’in üretiminde lavanta kullandıklarını belirterek, Şermin Kahraman’a köy halkına ve Bilecik turizmine sağladığı katkı ve girişiminden dolayı teşekkür etti.

Üreten Çiftçilerimizin her zaman yanında olduklarını belirten Sayın Bakanımız, Tarım teşkilatlı olarak nerde üretim varsa biz ordayız ve destekçisiyiz dedi.

KÜÇÜKELMALI TABİAT PARKININ AÇILIŞI…

Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli, Bilecik ziyareti kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez ile Pazaryeri ilçesinde yapımı tamamlanan Küçükelmalı Tabiat Parkı’nın açılışını gerçekleştirdi.

 Sayın Bakanımız Pakdemirli burada yaptığı konuşmada, “Türkiye’de 16 olan tabiat parkı 256 oldu.

Kimin döneminde? Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN… Bizlerin yaptığı hizmetler bir başkasının yaptığı hizmetlerin misli değil, karesi şeklinde. 16’nın karesi 256. Küçükelmalı Tabiat Parkı hayırlara vesile olsun.” diye konuştu.

Sayın Bakanımız Dönmez de parkın yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından bir süre parkı gezen ve doğaya yaban ördeği salan Sayın Bakanlarımız, daha sonra Orman Genel Müdürlüğü ORKÖY destekleriyle hak sahiplerine verilen traktör, yükleyici ve tamburların teslimine katıldı.

 

OSMANELİ HAL KOMPLEKSİ AÇILIŞI…

 Daha sonrasında Sayın Bakanlarımız Osmaneli İlçemizde yapılan Hal Kompleksi’nin açılışını gerçekleştirdi. Ayrıca, Bakanlarımız Dönmez ve Pakdemirli karpuz sezonunun startını verdiler.

 

Osmaneli Belediyesi Hal Kompleksi’nde düzenlenen törende konuşan Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli, Bilecik’in karpuz üretiminde Türkiye’de 12’nci sırada yer aldığını söyledi. Yılda ortalama 70 bin ton gibi bir karpuz üretimi olduğuna dikkat çeken Bakan Pakdemirli, ürünlerin pazarlanması noktasında ise hal komplekslerinin önemli rol oynadığını ifade etti.

 

Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin ardından konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız  Sayın Fatih Dönmez ise Osmaneli’nin bereketli topraklarına vurgu yaparak ilçeye kazandırılan hal kompleksinin hayırlı olmasını diledi.

Biz Osmaneli’nin dün yanındaydık, bugün yine yanındayız, yarın yine yanında olacağız. İhtiyaç duyduğu her anda, her konuda sizin yanınızda olacağız” ifadelerini kullandı.

BİLECİK SÖZ SİZDE…

SEKTÖR BULUŞMASI TOPLANTISI…

Sayın Bakanlarımız, Bilecik temaslarının son bölümünde Gölpazarı ilçesine geldi.

Gölpazarı’nda kurulması planlanan Gıda İhtisas OSB alanında incelemelerde bulunulmasının ardından, Gölpazarı Belediyesi’nce yapımına başlanan alışveriş merkezi ve kapalı pazar alanının temel atma töreni gerçekleştirildi.

 Ardından Bakanlığımızın organizasyonunda Gölpazarı İlçemizde Tarihi Taşhan da sektör toplantısı gerçekleştirildi.

Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez ise baba ocağı Gölpazarı’nın kendisi için ayrı bir yere sahip olduğunu belirterek yetişip büyüdüğü topraklara ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

 “Bugün gerçekleştireceğimiz temel atma töreni Gölpazarı’nın yeni buluşma noktası olacak. AK Parti belediyeciliği örnek oluyor. Gölpazarı’nda kültür merkezi inşaatı devam ediyor, TOKİ çalışmaları var.

Gereken desteği veriyoruz, inşallah en kısa sürede başlayacak. OSB kurulduğunda ilçeye ve ilçe ekonomisine çok büyük değer katacak” diye konuştu.

 

“TARIM ÜRÜNLERİNİ İŞLENMİŞ GIDA ÜRÜNLERİNE ÇEVİRMEK ÖNEMLİ”

Sayın Bakanımız Pakdemirli daha sonra Gölpazarı Kapalı Pazar Yeri ve Alışveriş Merkezi Temel Atma Töreni’ne katıldı. Pakdemirli burada konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temposuna yetişmeye çalıştıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini milletine adadığını belirten Pakdemirli, “Milletine hizmet götürmeye gayret gösteriyor. Biz de kabine arkadaşları, yol arkadaşları olarak onun temposuna ayak uydurma gayreti içinde oluyoruz. Allah sağlık sıhhat verdiği sürece biz de burada yapmış olduğumuz görevleri hizmet olarak addediyoruz.” diye konuştu.

Gölpazarı’nın tarım ve hayvancılık potansiyeli hakkında bilgi veren Sayın Bakanımız Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir yerleşim alanının nüfusu kadar küçükbaş hayvan varsa bu yeterli demektir. Küçük başta 20 bin hayvanla Gölpazarı’nın ilerlediğini görüyoruz.

Soy kütüğü ve diğer kapsamlarda çok ciddi destekler verdik. Son 3 senede tüm Türkiye’de yüzde 20 civarında küçükbaş hayvan varlığımızda bir artış sağladık. Ayrıca Gölpazarı’nda bir gıda organize sanayi bölgesinin kurulması çok önemli.

Sadece tarım ürünlerini üretmek yetmez. Tarım ürünlerini üretmenin yanında mutlaka bunları işlenmiş gıda ürünlerine çevirmek önemli. Özellikle sebze meyveden başlamak üzere bunların hasadını yaptığımız andan itibaren bozulma başlıyor. Hâlbuki işlendiği zaman diğer saklama koşullarına da konu olabiliyor ve böylelikle de çiftçimizin alın teri yerinde kalıyor.” Dedi.

 

Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli ise, Bilecik temaslarının ardından bir dizi müjde açıkladı…

Bilecik’in tarımsal üretim değerinin son 19 yılda 6 kat artarak geçtiğimiz yıl 1,6 milyar liraya yükseldiğini bildirdi.

2021 yılı içerisinde ilimize 25 milyon TL yatırım yapılacağını belirterek devam eden ve yapılması planlanan projeleri madde madde sıraladı.

“Bitkisel üretimde 2 milyon TL bütçe ile 6 yeni proje başlatıyoruz.

400 bin lale soğanı dağıtacağız. 8 bin 600 dekar alanda 40 ton tohumla yonca ekilişi gerçekleştireceğiz.

Sera ortamında ejder meyvesi yetiştirilmesini sağlayacağız. 691 dekar alanda mera ıslahı yapacağız. 6 bin 666 aronya fidanı dikimi gerçekleştireceğiz. Ceviz üretimi yaygınlaştırılması projesi ile 20 bin dekar alanda kapama ceviz bahçesi kuruldu ve 10 yıl içinde 270 milyon TL katkı sağlayacak.

TARSİM kapsamında 7,4 milyon TL hasar tazminatı ödeyeceğiz. Hayvancılıkta Bilecik’e pozitif ayrımcılık sağlıyoruz. Gen kaynaklarının korunması kapsamında kıvırcık koyununu koruma altına aldık. Kıvırcık koyununun soy kütüğü kapsamına da alıyoruz.

Kayıt tutan işletmelere hayvan başına 100 TL ödüyoruz. Koç/Teke alanlara 500 TL ödüyoruz. Küçük aile işletmesi desteği kapsamında yüzde 40 hibeli düve desteği veriyoruz. Arı üreticilerimize 65 bin TL’lik alet ve ekipman hibesi veriyoruz.

DKMP kapsamında Bilecik’e 18 milyon 260 bin TL yatırım yapıyoruz. Erikli Tabiat Parkı projesi, Atatürk Köşkü restorasyonu, seyir terası, büfe vb. 40 köyde biyolojik çeşitliliğe dayalı geleneksel bilginin kayıt altına alınması projesi.

660 bin fidan dikeceğiz. 1 mesire yeri kuracağız. 1 milyon TL’si hibe GES projesi olmak üzere 4 milyon 100 bin TL ORKÖY kredisi ve hibe desteği sağlayacağız. 400 dekar alanda 25 bin adet gelir getirici tür fidanı dikerek 3 milyon TL ek gelir elde edilmesini sağlayacağız.

18 köyde orman kadastro ve 2/B çalışması yapacağız. TAB kapsamında Hacıdurmuşlar ve Poyra köylerinde tıbbi aromatik bahçe kuracağız. Çakırpınar’da 1 km’lik bisiklet yolu ve 3-4 km’lik yürüyüş parkuru yapacağız. Sulama alanında Bilecik’e 122 milyon TL bedelli 11 proje yapıyoruz. 2 milyon 250 bin TL maliyetli hayvan içme suyu projesini gerçekleştireceğiz.

3 bin 500 dekar tarım arazisi, 2 bin 900 dekar mera arazisi sulanacak. Bayırköy göleti ikmali ve sulaması projesi ile 2 bin 270 dekar alan sulanacak. Pazaryeri Dereköy Barajı ikmali ile 10 bin 700 dekar alan sulanacak. İnhisar Tarpak Göleti Sulaması ile 5 bin 250 dekar arazi sulanacak. Osmaneli Avdan Göleti Sulaması ile 670 dekar arazi sulanacak. Bozüyük Saraycık Köyü taşkın koruma tesisini 2021 yılında tamamlayacağız. İnhisar Koyunlu Köyü taşkın koruma tesisini 2021 yılında tamamlayacağız.” dedi.

Üreticilerin Sorunlarını ve isteklerinin dinlenmesi ile son bulan Sektör Buluşması için katılan vatandaşlarımız memnuniyetlerini dile getirirken, Sayın Bakanlarımızın İlçeden ayrılması ile ziyaret sona erdi

 

 

 

 

 

 

.