Ekonomi
Giriş Tarihi : 04-06-2021 01:57   Güncelleme : 04-06-2021 01:57

Yerel çeşitlerinin Toplanması, Karakterizasyonu, Yerinde Korunması ve Katma Değerinin Arttırılması’ Protokolü İmzalandı.

​  ”TR41 Bölgesinde Yerel çeşitlerinin Toplanması, Karakterizasyonu, Yerinde Korunması ve Katma Değerinin Arttırılması” isimli proje Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından 11

Yerel çeşitlerinin Toplanması, Karakterizasyonu, Yerinde Korunması ve Katma Değerinin Arttırılması’ Protokolü İmzalandı.

 ”TR41 Bölgesinde Yerel çeşitlerinin Toplanması, Karakterizasyonu, Yerinde Korunması ve Katma Değerinin Arttırılması” isimli proje Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından 11.11.2020 tarihinde kamuoyuna duyurulan ve 2020 Yılı Mali Destek Programlarının değerlendirme sürecinde ”Kırsalda Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı” başlığı altında başvuruda bulunan  52 proje içinden desteklenmeye hak kazanmıştır.

 

Bu Proje ile İlimizin Yerel tohum çeşitleri 10 yıl süre ile tohum bankasında saklanarak, ileriki yıllarda üreticilerimizin kullanımına sunulacaktır.

 

İl Müdürümüz Necmettin YOLDAŞ’ ı makamında ziyaret eden, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Sabri ÇAKIR ile Serin İklim Tahılları Birim Başkanı Dr Savaş BELEN ile Proje Hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunmasının ardından Protokol İmzalandı.

 

Bu proje İl Müdürlüğümüz ve Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirilecektir.

 

 

Projenin amaçları;

 

1- TR41 bölgesindeki(Bursa, Eskişehir, Bilecik) buğday-baklagil-sebze yerel çeşitlerinin toplanması,

2- Toplanan çeşitlerin morfolojik ve teknolojik kalite açısından karakterizasyonu,

3- Söz konusu yerel çeşitlerin yetiştirildiği bölgelerde çiftçi elinde korunması,

4- Yerel materyallerin sürdürülebilirliğinin temini amacıyla enstitümüzde muhafazasının sağlanması,

5- Çiftçiye dağıtılan yerel çeşitlerin doğrudan veya işlenmiş ürüne dönüştürülmesiyle katma değeri arttırılarak, oluşturulacak olan web sayfası ile dijital ortamda pazarlanmasına katkı sağlanmasıdır.