Spor
Giriş Tarihi : 01-05-2022 12:25   Güncelleme : 01-05-2022 12:25

YETENEK TARAMASI PROGRAMINDA “ARA ÖLÇÜMLER” DEVAM EDİYOR

YETENEK TARAMASI PROGRAMINDA “ARA ÖLÇÜMLER” DEVAM EDİYOR

YETENEK TARAMASI PROGRAMINDA “ARA ÖLÇÜMLER” DEVAM EDİYOR

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile yapılan Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı kapsamında 2018-2019 eğitim-öğretim yılında yapılan taramalarda başarılı olan 845 sporcunun temel spor eğitimlerini tamamlamasının ardından Merkez ve İlçelerde ara ölçümleri devam ediyor.
 
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde boy ve kiloları ölçülen sporcular, temel motorik, dayanıklılık, koordinasyon ve esneklik testlerine tabi tutularak dereceleri veri tabanına kaydediliyor. Bilimsel yöntemlerle değerlendirilen veriler, sporcuların en yatkın olduğu branştan daha az yatkın olduğu branşa doğru sıralanacak ve spor karneleri oluşacak. Spora yönlendirmelerinin son aşamasını oluşturan ara ölçümlerin tamamlanmasının ardından karneler e devlet üzerinden yayımlanacak ve sporcular yatkın oldukları branşlara yönlendirilecek.
Konu ile ilgili açıklama yapan Gençlik ve Spor İl Müdürü Yasin Özdemir; “ Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen ve Türkiye’nin en büyük alt yapı organizasyonunu oluşturan Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programında daha önce taraması yapılan 845 yetenekli sporcumuzun ara ölçüm testleri devam ediyor. İnşallah testler tamamlandıktan sonra sporcularımızı branşlara yönlendireceğiz. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak amacımız sporu geniş kitlelere yaymak, spor kültürünü yerleştirerek çocuklarımıza sporu sevdirmek ve ölçümler sonucunda çocukların yeteneklerine göre spor branşlarına yönlendirmek ve böylelikle Bilecik’te sporun altyapısını oluşturmak.” dedi.